czwartek, 28 grudnia 2017

Szykują się ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. To będzie ogromne ułatwienie!


Przewodniczący Komisji Infrastruktury, Bogdan Rzońca z PiS, wystąpił własnie z wnioskiem o utworzenie specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad zmianami w przepisach odnośnie egzaminów na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych.


A wszystko w związku z senackim projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, przedstawionym w grudniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury przez senatora Jana Filipa Libickiego z PO, który przewiduje zniesienie dla osób z niepełnosprawnością opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku, gdy ta zdawałaby egzamin z użyciem swojego samochodu - dostosowanego indywidualnie do wymaganych potrzeb. Dodatkowo planowane jest utworzenie strony internetowej z wykazem pojazdów dostępnych na egzamin osób z niepełnosprawnością. Rozwiązania te byłoby ogromnym ułatwieniem dla szerokiej grupy niepełnosprawnych kursantów.

Planowane zmiany mają związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, który orzekał, że przepis, zgodnie z którym władze publiczne nie zapewniają osobie z niepełnosprawnością efektywnej pomocy poprzez zapewnienie pojazdu dostosowanego do schorzenia podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

15 komentarzy:

 1. Dziękuje za ważną informację!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nareszcie zdałem! Gdyby nie www.albar.krakow.pl pewnie, by mi się nie udało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało w praktyce. Mówienie co będzie a rzeczywistość to dwie różne sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję, ze www.albar.krakow.pl zapewni mi sukces na egzaminie na prawko. Świetni instruktorzy, którzy mają ogromną wiedzę o nauce jazdy samochodem.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo dobre zmiany! Na pewno ułatwią życie.

  OdpowiedzUsuń
 6. I bardzo fajnie. Dobrze, że o tym piszecie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Zastanawiam się nad zakupem nowego sprzętu audio do samochodu. Czy możecie polecić jakieś dobre sklepy internetowe RTV ? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdybyś szukał małego samochodu, idealnego do jazdy po mieście to polecam ten artykuł https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/male-auta-miejskie. Znajdziesz w nim bardzo dużo informacji i porad oraz oferty samochodów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawie napisane. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że osoba niepełnosprawna będzie mogła uzyskać prawa jazdy dużo łatwiej i tym samym spełnić swoje marzenia oraz stać się bardziej samodzielną.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zazwyczaj nie podobają mi się zmiany w przepisach związanych z prawo jazdy i generalnie prowadzeniem samochodu, ale tutaj muszę przyznać, że to naprawdę dobra inicjatywa. Mam nadzieję, że więcej tego typu pomysłów będzie realizowane, bo to naprawdę ważne, żeby ułatwiać życie takim osobom.

  OdpowiedzUsuń