czwartek, 28 grudnia 2017

Szykują się ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. To będzie ogromne ułatwienie!


Przewodniczący Komisji Infrastruktury, Bogdan Rzońca z PiS, wystąpił własnie z wnioskiem o utworzenie specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad zmianami w przepisach odnośnie egzaminów na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych.


A wszystko w związku z senackim projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, przedstawionym w grudniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury przez senatora Jana Filipa Libickiego z PO, który przewiduje zniesienie dla osób z niepełnosprawnością opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku, gdy ta zdawałaby egzamin z użyciem swojego samochodu - dostosowanego indywidualnie do wymaganych potrzeb. Dodatkowo planowane jest utworzenie strony internetowej z wykazem pojazdów dostępnych na egzamin osób z niepełnosprawnością. Rozwiązania te byłoby ogromnym ułatwieniem dla szerokiej grupy niepełnosprawnych kursantów.

Planowane zmiany mają związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, który orzekał, że przepis, zgodnie z którym władze publiczne nie zapewniają osobie z niepełnosprawnością efektywnej pomocy poprzez zapewnienie pojazdu dostosowanego do schorzenia podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz